Forum BiochemiaUrody - Strona Barbary Kwiatkowskiej (TYLKO-DO-ODCZYTU) Strona Główna BiochemiaUrody - Strona Barbary Kwiatkowskiej (TYLKO-DO-ODCZYTU)
Pielęgnacja skóry poparta faktami
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Uczulenie na anestezyne

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BiochemiaUrody - Strona Barbary Kwiatkowskiej (TYLKO-DO-ODCZYTU) Strona Główna -> Tematyka ogólna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
BasiaKwiatkowska
Administrator



Dołączył: 10 Mar 2006
Posty: 633
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy

PostWysłany: Śro 23:08, 21 Cze 2006    Temat postu: Uczulenie na anestezyne

bozena_ra
Dołączył: 05 Maj 2005
Posty: 11
Wysłany: 05 Maj 2005 01:27 am Temat postu: Uczulenie na anestezyne
--------------------------------------------------------------------------------

Testy alergiczne wykazały że jestem uczulona na anastezynę.Lekarz powiedział że jest to składnik niektórych perfum , lakierów do włosów ,dezodorantów,I mam pytanie co to dokładnie jest,gdzie jeszcze się znajdują, na co mam uważać.Może ktoś mi pomoże.



wszędzie szukam wiadomości o anestezynie jako uczulającego składniku kosmetyków.Może ktoś mi pomoże?

************************
justy
Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 117
Wysłany: 05 Maj 2005 01:12 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------

w kosmetykach?? w lekach to i owszem- jest w nielicznych. nie kojarzę jednak żadnego kosmetyku z anestezyną- wręcz można by zajerzeć do spisu substancji niedozwolonych do stosowania w kosmetykach- nie zdziwiłabym się gdyby tam była.

pewnie wyszło Ci w testach "uczulenie na paragrupę", do której należy np. anestezyna- wchodzi ona w skład wszystkich zestawów alergenów kontaktowych przeznaczonych do testowania ogółu chorych na wyprysk.

"Alergia na związki paragrupy" (nazwa od pozycji podstawników w podstawowym pierścieniu benzenowym; paragrupa- to grupa związków chemicznych, które charakteryzują się występowaniem pierwszorzędowej grupy aminowej w pierścieniu aromatycznym) zastępowana też nazwą "alergia na aminy aromatyczne":
Znanych jest kilkaset takich związków dających między sobą odczyny krzyżowe. Niektóre z nich są lekami. Obok benzokainy (anestezyny) i podobnych środków miejscowo znieczulających (np. "stomatologiczna" nowokaina) w grę wchodzą sulfonamidy. obecnie niewiele jest leków zawierających je (gł. sulfacetamid, irgamid i sulfanizolon do oczu, przeciwbakteryjny biseptol/bactrim, krople do nosa sulfarinol) . Możesz również spodziewać się negatywnych reakcji ze strony farb do włosów, wywoływaczy do fotografii kolorowej, gumy oraz barwników azowych do tkanin.

**************************
justy
Dołączył: 19 Mar 2005
Posty: 117
Wysłany: 05 Maj 2005 01:31 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------

anesteztyna to inaczej benzokaina (aminobenzoesan etylu).
jest to substancja miejscowo znieczulająca.
leki, które zawierają anestezynę:
Baby Orajel -żel do stos. na dziąsła Del Pharmaceuticals
Dentosept A Phytopharm Klęka
Dermopur -puder płynny Prolab
Hemorol -czopki Herbapol-Wrocław
Icy Rub Gel -żel Kato
Orajel maximum strength-żel do stos. w jamie ustnej Del Pharmaceuticals
Orajel Mouth Aid Gel -żel do stos. w jamie ustnej Del Pharmaceuticals
Orajel Regular Strength Gel-żel do stos. w jamie ustnej Del Pharmaceuticals
Dentispray aerozol Vinas
Puder płynny Aflofarm Farmacja Polska
Puder płynny z anestezyną -zawiesina Hasco-Lek
Pudroderm -zawiesina do stos. na skórę Pampa
Pudrospan - Puder płynny -zawiesina do stos. na skórę Gemi
Rectosec -maść SecFarm
Sanofil -aerozol Herbapol-Pruszków
Sapoven AT -czopki Hasco-Lek
Savarix -żel Gemi
Septolete Plus -pastylki Krka
Variderm -pasta na skórę Profarm

************************
Basia
Site Admin

Dołączył: 18 Mar 2005
Posty: 1790
Wysłany: 07 Maj 2005 04:56 pm Temat postu:
--------------------------------------------------------------------------------

Justy, jak zwykle ma racje, ja takze nie spotkalam sie z benzokaina w kosmetykach. Lidokaina znajduje sie na liscie niedozwolonych do stosowania w kosmetykach, benzokainy nie znalazlam, jednak przegladalam liste starsza, byc juz sie tam znajduje, lub tez jest ona na liscie skladnikow, ktore mozna stosowac ale pod pewnymi warunkami.

Anestezyna to srodek syntetyczny o dzialaniu miejscowo znieczulajacym. Podsumowjac inne nazwy z jakimi sie mozesz spotkac:
benzokaina,
aminobenzoesan etylu,
benzocain,
ethyl p-aminobenzoate
ethyl PABA


Tutaj masz liste innych srodkow o podobnym dzialaniu, opartych na aminach aromatycznych:
[link widoczny dla zalogowanych]

Prawdopodobnie bedziesz tez uczulona na PABA i jego pochodne, ktore sa stosowane jako filtr UV, na szczescie obecnie coraz rzadziej.

Artykul na temat odczynow krzyzowych z sulfonamidami:

Sulfonamidy (odczyny krzyżowe i odczulanie)
prof. dr hab. med. Edward Rudzki
Klinika Dermatologiczna AM w Warszawie
Data utworzenia: 05.08.2004
Ostatnia modyfikacja: 29.11.2004

Przypadek 1.
Mężczyzna, l. 41. Przez wiele lat używał sulfanilamidu (Pabiamid, Polfa [obecnie niedostępny]) na drobne skaleczenia czy otarcia. Kilkakrotnie był leczony kotrimoksazolem. Oba leki znosił dobrze. Ostatnio ponownie zastosował Pabiamid na mosznę w miejscu otarcia przez obcisłą bieliznę. Tym razem następnego dnia spotrzegł rumień i odczuł świąd. Choć dolegliwości te się nasilały, stosował Pabiamid przez 3 dni. W tym okresie zmiany skórne zajęły tułów i kończyny, tak że chory wymagał hospitalizacji. Po podaniu prednizonu (30 mg/d) nastąpiła szybka poprawa. W tydzień później wykonano u chorego próby płatkowe i uzyskano dodatni wynik próby z sulfatiazolem. Po upływie 10 dni wykonano próby płatkowe z 32 aminami aromatycznymi. Wyniki dodatnie otrzymano z 15 związkami, w tym z parafenylodiaminą, toluidyną, nitroaniliną i aminofenolem.
Przypadek 2.
Pracownik przemysłu spożywczego, l. 54. Nigdy nie miał zmian alergicznych. W pracy nieraz przenosił na plecach worki z barwnikiem azowym - oranżem rozmarynowym G. Pewnego dnia mężczyzna się potknął i przewrócił, a worek pękł, barwnik się rozsypał, dostał pod ubranie i przyległ do całej powierzchni skóry. Zajęty usuwaniem skutków wypadku umył się dopiero po kilku godzinach. Wieczorem tego dnia zauważył zaczerwienienie wielu okolic, a nazajutrz wystąpiło prawie uogólnione zapalenie skóry. Zmiany utrzymywały się kilka tygodni i wymagały hospitalizacji. Później wyprysk stale nawracał, kiedy mężczyzna pracował w dziale, w którym używano oranżu rozmarynowego G. W pół roku po tym incydencie w czasie przeziębienia zażył tabletkę sulfatiazolu (postać doustna obecnie niedostępna). Następnego dnia wystąpiła plamica nieograniczająca się do kończyn dolnych. Po kilku dniach wykonano u chorego próby płatkowe i uzyskano dodatnie wyniki z sulfatiazolem oraz 7 aminami aromatycznymi, w tym z parafenylenodiaminą i paratoluenodiaminą.
Komentarz
Choć u osób leczonych zewnętrznie sulfonamidami (co ostatnio się zdarza bardzo rzadko) stosunkowo często obserwowano wyprysk kontaktowy, to próby płatkowe z tymi chemioterapeutykami nieraz dają wynik fałszywie ujemny. Natomiast wyniki dodatnie są z reguły trafne i mają dużą wartość diagnostyczną. Trafność wyników prób płatkowych z aminami aromatycznymi jest podobna jak w przypadku ogromnej większości pozostałych alergenów kontaktowych.
W przypadku 1. pierwotnie uczuliły chorego sulfonamidy, a nadwrażliwość na inne aminy aromatyczne powstała wtórnie. Inaczej było w przypadku 2. U tego chorego pierwotnym alergenem był barwnik azowy, a uczulenie na sulfatiazol oraz inne aminy aromatyczne, w tym parafenylenodiaminę, było następstwem odczynów krzyżowych.
Charakterystyka alergenu
Sulfonamidy należą do silnych alergenów. Przed ćwierćwieczem alergizowały często, natomiast ostatnio liczba osób nadwrażliwych na te leki jest coraz mniejsza i to z kilku przyczyn. Główną przyczyną jest wprowadzenie do leczenia kotrimoksazolu, w którego skład wchodzą: sulfonamid - sulfametoksazol i chemioterapeutyk należący do zupełnie odmiennej grupy leków - trimetoprim. Dzięki dodaniu drugiego leku bakteriobójczego dawka pierwszego mogła zostać znacznie zmniejszona, co spowodowało zmniejszenie właściwości uczulających. Drugą przyczyną jest wycofanie niemal wszystkich preparatów sulfonamidów do stosowania zewnętrznego (w Polsce dostępne są jedynie preparaty sulfadiazyny [Dermazin, Flammacerium], sulfatiazolu [Argosulfan] i sulfacetamidu [krople do oczu]). W efekcie przy pierwotnym uczuleniu na inne aminy aromatyczne rzadziej powstaje wtórna alergia na sulfonamidy w następstwie odczynów krzyżowych.
Dawniej w piśmiennictwie popularne było określenie "alergia na związki paragrupy" (nazwa od pozycji podstawników w podstawowym pierścieniu benzenowym), zastępowane ostatnio nazwą "alergia na aminy aromatyczne". Znanych jest kilkaset takich związków dających między sobą odczyny krzyżowe, ale w życiu codziennym lub w pracy zawodowej ludzie stosunkowo często stykają się tylko z kilkunastoma z nich i nieraz się na nie uczulają. Niektóre z nich są lekami. Obok sulfonamidów do "związków paragrupy" należą przede wszystkim leki miejscowo znieczulające. Spostrzeżono, że osoby nadwrażliwe na sulfonamidy mogą źle znosić nowokainę, która dawniej często była alergenem zawodowym stomatologów. Innym lekiem miejscowo znieczulającym dającym odczyny krzyżowe z suflonamidami jest benzokaina (anestezyna). Wchodzi ona w skład wszystkich zestawów alergenów kontaktowych przeznaczonych do testowania ogółu chorych na wyprysk.
Składnikiem tych zestawów bywa też N-fenylo-N-izopropylo-fenylenodiamina (IPPD), w Polsce znana pod nazwą techniczną "Nonox ZA" (p. N-fenylo-N-izopropylo-p-fenylenodiamina). Jest ona szeroko stosowanym przeciwutleniaczem technicznej ("czarnej") gumy, obecnym m.in. w oponach samochodowych, butach gumowych, uszczelkach, wężach technicznych czy piłkach tenisowych.
Trzecim związkiem paragrupy będącym składową wielu zestawów alergenów kontaktowych jest parafenylenodiamina (PPD), farba do włosów popularnie nazywana "sztuczną henną" (p. Parafenylenodiamina (sztuczna henna)). Jest ona silnym alergenem i dawniej u kobiet, które barwiły nią rzęsy, powodowała tak ciężkie odczyny alergiczne, że dochodziło do uszkodzenia rogówki. W wielu krajach wprowadzano nawet zakaz stosowania PPD, ale Unia Europejska ogranicza tylko stężenie tej farby do włosów. Dla szerzenia się nadwrażliwości ogromne znaczenie ma fakt, że włosy farbowane PPD bardzo szybko tracą właściwości uczulające. W przeprowadzonych badaniach żaden z 30 chorych silnie uczulonych na sztuczną hennę (w grupie tej było 3 fryzjerów) nie reagował na włosy barwione poprzedniego dnia. Niekiedy alergię na PPD powodują także tekstylia farbowane tym związkiem (lekarze włoscy mówili o "wyprysku żałobnym", obserwowanym zwłaszcza na Sycylii).
Do związków paragrupy należą także bardzo liczne wywoływacze fotografii czarno-białej i kolorowej oraz pojedyncze utwardzacze żywic epoksydowych. Wszystkie te związki dają nieraz odczyny krzyżowe z sulfonamidami. Poza tym częste są odczyny krzyżowe między poszczególnymi chemioterapeutykami. Ponieważ jednak ekspozycje u osób nadwrażliwych są bardzo niebezpieczne, a próby płatkowe z omawianymi lekami często dają wynik fałszywie ujemny, to problem ten jest niewystarczająco zbadany.
Chorych uczulonych na sulfonamidy można odczulać, co się stosuje głównie u chorych na AIDS, u których bywa to konieczne ze względu na zakażenie Pneumocystis carinii. Istnieje kilka metod odczulania, trwających od zaledwie kilku godzin do ponad 3 tygodni. Odczulano tylko tych chorych, u których niemożność leczenia sulfonamidami stwarzała zagrożenie zgonem. Bezwzględne przeciwwskazanie stanowi przebyty zespół Stevensa i Johnsona lub zespół Lyella (p. Med. Prakt. 8/92, s. 8-25 - przyp. red.). O powodzeniu odczulania u chorych na AIDS mówi się wówczas, gdy pacjent dobrze znosi maksymalną dawkę chemioterapeutyku stosowaną przez 10 dni albo gdy obserwowano wyłącznie słabe objawy uczulenia. W jednym z opublikowanych badań 85% chorych odczulanych dobrze znosiło sulfonamidy (przeciętnie przez 184 dni).


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum BiochemiaUrody - Strona Barbary Kwiatkowskiej (TYLKO-DO-ODCZYTU) Strona Główna -> Tematyka ogólna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin